16 лютого на платформі ZOOM відбувся онлайн-семінар із студентами Фахового коледжу Львівського університету бізнесу та права, організований управлінням культури та туризму Чернігівської міської ради (вул. Княжа, 9, 2 поверх конференц-зала).
Спікерами семінару були:
Олександр Шевчук, начальник управління культури та туризму Чернігівської міської ради;
Тетяна Грицька, головний спеціаліст відділу координації розвитку туристичної інфраструктури в регіонах Департаменту розвитку туризму Державного агенства розвитку туризму України;
Христина Лебедь, керівниця управління туризму Львівської міської ради Гостинність без бар’єрів;
Марина Радова, начальниця Управління туризму промоцій виконавчого органу Київської міської ради;
Оксана Вербовська , директорка Київського міського Центру соціальної, професійної та трудової реабілітації "Аскольд";
Світлана Циганкова, начальниця відділу розвитку туризму департаменту маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради Інклюзивної практики розвитку туризму у Вінниці;
Володимир Казаков, завідувач кафедри туризму та економіки Криворізького державногопедагогічного університету, практикуючий гід;
Ірина Остапчук, доцент кафедри туризму та економіки Криворізького державного педагогічного університету, практикуюча гідеса;
Юліана Басараб, начальтниця управління міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста Івано-Франківської міської ради
Представники групи здійснювали низку заходів щодо: збільшення кількості туристичних напрямків для людей з інвалідністю; підвищення обізнаності про доступний туризм серед людей з інвалідністю, здійснювали обмін досвідом проєктної діяльності представників туристичної сфери різних міст України, визначили чек-лист тих, які можливо мережувати, масштабувати, обговорювали моменти співпраці.
У своїй діяльності група створила поради щодо розвитку інклюзивного туризму зокрема:
1. Переконайтесь, що люди які працюють знають що таке інвалідність та яка допомога може знадобитись відвідувачам з інвалідністю. Переконайтесь що ви маєте все необхідне обладнання в достатній кількості і воно справно працює.
2. Пам’ятайте про використання субтитрів усюди де використовується звукова доріжка. В театрах та на інших мистецьких майданчиках можна використовувати живе субтитрування.
3. Запитайте всіх своїх клієнтів, чи потрібна їм допомога під час евакуації в надзвичайних ситуаціях. Особливо це стосується людей з вадами слуху. Будь-які домовленості обов’язково записуйте.
4 .Переконайтесь, що Ваш сайт доступний для людей з інвалідністю.
Обов’язково передбачте форму для відгуків та враховуйте відгуки осіб з інвалідністю для того щоб максимально зробити простір доступним.
6. Забезпечте ліжка які можуть переміщатись, або змінювати форму для гостей, часто такі туристи користуються допомогою помічника тому необхідні різні варіанти.
7. Забезпечте таких гостей спеціально облаштованими санітарними кімнатами.
8. Призначте відповідального за доступність. Постійно впроваджуйте кращі інклюзивні практики.
9. Популяризуйте поступки для туристів з інвалідністю та користуйтесь безкоштовною
політикою щодо помічника.
10. Надайте посібник щодо доступності. Люди, що мають інвалідність потребують інформації про доступність місця, щоб зрозуміти, чи відповідає це їхнім індивідуальним потребам.
Багато людей відкладають відвідування місця, якщо на їх веб-сайті немає інформації про доступ.
Для здобувачів освіти було винесено такі основні висновки: коректна комунікація з усіма людьми та інфраструктурних, архітектурних змінах, які потрібно впроваджувати у всіх будівлях. Ці два процеси є невід’ємними, бо поки триває процес змін в закладах, вже потрібно правильно спілкуватися з маломобільними людьми, що може знівелювати певні незручності, і навпаки. Зараз міська влада і бізнес працюють в одному напрямку – щоб люди, які через російську агресію, втратили свою звичну дійсність (втратили кінцівку, слух чи зір), не втрачали можливість жити звичайним життям, відвідувати улюблені місця та почувати себе гідно в нашому місті», – Христина Лебедь, керівниця управління туризму Львова.
Оскільки після навчань у представників закладів все ще залишались запитання, фахівці вирішили всі свої знання сформувати у відповідний довідник, який буде у відкритому доступі, щоб навіть ті, хто не зміг послухати їх поради вживу, змогли почерпнути корисну інформацію.